رییس هیات عامل ایمیدرو: رشد زنجیره فولاد کشور به 42 میلیون تن می رسد

چهارشنبه 26 شهریور 1399 ساعت 19:01:18
صنعت معدن ایمیدرو خداد غریب پور

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: امسال با بهره‌برداری از ۲ میلیارد دلار طرح، رشد زنجیره فولاد کشور به ۴۲ میلیون تن می‌رسد.

«خداداد غریب پور» روز چهارشنبه در نشست بررسی مصوبات و تفاهم نامه های سفر ریاست جمهوری به خراسان شمالی اظهار داشت: با رسیدن تولید زنجیره فولاد به این ظرفیت، کشور به تولید واقعی ۳۲ میلیون تن دست خواهد یافت.

رییس هیات عامل ایمیدرو افزود: طرح های بزرگی هم در حوزه کنستانتره و گندله فولاد اجرایی شده است، به طوری که با اجرای این طرح ها به ظرفیت تولید کنستانتره ۱۰ میلیون تن رسیده و به ظرفیت تولید گندله نیز ۱۸ میلیون تن افزوده می شود.

غریب پور با تاکید بر اینکه نگاه این سازمان به استان ها بر مبنای رشد و تقویت صنایع بومی است، گفت: اینکه زنجیره های تولید فولاد در چه مناطقی رشد پیدا کند تعریف شده و طرح جامع آن نیز شکل گرفته است و اگر در خراسان شمالی طرح ها و ظرفیت این امر وجود داشته باشد و اگر فضایی برای  استان باشد در طرح جامع فولاد دیده خواهد شد.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه این سازمان آماده همکاری در زمینه اجرای طرح های معدنی و صنعتی است، اظهار داشت: ۲۵۰ میلیون یورو ارز برای تامین ماشین آلات معادن دیده شده است که از این رقم ۱۵۰ میلیون یورو مربوط به معادن بزرگ و ۱۰۰ میلیون یورو مربوط به معادن کوچک است که این استان نیز می تواند از آن استفاده کند.


ایمیدرو بیش از 2 میلیارد طرح معدنی افتتاح می کند

رییس سازمــان توسعـه و نوســـازی معادن و صنایع معدنی ایران «ایمیدرو» گفت: این سازمان تا پایان سال جاری بیش از ۲ میلیارد دلار طرح را در بخش‌های مختلف معدنی افتتاح می‌کند.

غریب پور همچنین ر نشست شورای معدن خراسان شمالی همچنین اظهار داشت: اکنون ۶۵۰ هزار کیلومترمربع پهنه اکتشافی در اختیار ایمیدرو است.

وی در باره سودآور بودن بخش معدن گفت: این بخش و صنایع معدنی، هم اکنون ۲۲ درصد از سود بازار سرمایه را به خود اختصاص داده است.

غریب پور خاطرنشان کرد: به دنبال انتشار اوراق مشارکت برای تامین مالی پروژه های معدن و صنایع معدنی کشور هستیم.

وی با اشاره به ظرفیت های معدنی در خراسان شمالی گفت: ظرفیت معدنی بالایی در استان وجود دارد، در شهرستان جاجرم، کارخانه منحصربفرد آلومینای ایران فعال است که البته ایمیدرو در سفر رییس جمهوری به این استان، تعهداتی دارد که در تلاش هستیم محقق شود.

وی درباره الحاق فولاد اسفراین به فولاد مبارکه گفت: در صورت ادغام، شاهد توسعه و رشد در فولاد اسفراین خواهیم بود.  

غریب پور در بخش دیگر سخنان خود درباره تعهدات ایمیدرو در قبال معدن آلبلاغ اسفراین گفت: پهنه آلبلاغ از اواخر اردیبهشت ماه در اختیار ایمیدرو قرار گرفته است، این سازمان امسال ۳۱۵ میلیارد ریال برای آلبلاغ هزینه می کند.

وی تصریح کرد: امسال ۱۱۵ میلیارد ریال برای حفاظت از آلبلاغ اعتبار در نظر گرفته شده است، انتخاب شرکت برای حفاظت از منطقه، به مناقصه رفت اما به علت شرایط سخت گذر بودن، شرکت ها از آن استقبال نکردند و به ناچار، مناقصه تجدید شد.

غریب پور خاطرنشان کرد: ایمیدرو امسال ۲۰۰ میلیارد ریال هم برای اکتشاف در این معدن هزینه می کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس ایمیدرو گفت: در فاز پیجویی ۳۰۰ نمونه از منطقه بردشت به آزمایشگاه ارسال شده است که نتایج آن برای استان ارسال می شود.


سهم صنایع معدنی از سود بازار سرمایه ۲۲ درصد است

معاون وزیر صمت در جمع خبرنگاران در بجنورد گفت: سهم بخش معدن و صنایع معدنی از سود بازار سرمایه ۲۲ درصد است که معادل ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان است.

غریب پور اظهار داشت: با تدبیر انجام شده با سازمان بورس و اقداماتی چون فعال کردن صندوق های بازارگردان در بنگاه های بزرگ، بورس تغییر مثبت داشته است.

وی افزود: البته رویکرد ما، سود سهامداران خُرد و مردم است که با خرید سهم و اوراق بهادار در تامین مالی بنگاه ها مشارکت دارند.

غریب پور درباره توسعه آلومینای ایران در شهرستان جاجرم اظهار داشت: آلومینای جاجرم، مجموعه ای منحصر به فرد و تنها شرکت تولید کننده پودر آلومینا از بوکسیت است و تلاش داریم تا با شناسایی ذخایر جدید بوکسیت، فعالیت این مجموعه توسعه یابد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس ایمیدرو تصریح کرد: بر این اساس اگر در اکتشافات به ذخایر معدنی جدیدی برسیم، توسعه آلومینا محقق می شود.

وی در پاسخ به سوال ایرنا در زمینه مشکلات اجتماعی برداشت ماده معدنی بوکسیت از معدن تاش استان سمنان، اظهار داشت: برداشت ماده معدنی از این معدن، از سال ها قبل با مشکل اجتماعی روبه رو بوده است و تشکل ها و سازمان های مردم نهاد منطقه نسبت به برداشت از این معدن، معترض بوده اند.

غریب پور گفت: اکنون به علت همین مشکلات اجتماعی، برداشت از معدن تاش متوقف شده است اما در این زمینه، در حال رایزنی برای حل مشکل هستیم.

وی افزود: تلاش داریم تا با رایزنی با تشکل ها و سازمان های مردم نهاد در استان سمنان، نظر مساعد آنان برای ادامه برداشت فراهم شود، به هر حال در کنار اقدامات برای تامین خوراک مورد نیاز فعالیت آلومینا، باید رضایت مردم منطقه هم تامین شود.

وی درباره سوال ایرنا در زمینه تامین بوکسیت، از معادن خارج کشور برای تامین ماده اولیه فعالیت آلومینای ایران در جاجرم اظهار داشت: ایده برای استفاده از ظرفیت های خارج کشور، از قبل بوده است و قبلا پیگیری هایی برای سرمایه گذاری در خارج از کشور انجام شد اما به نتیجه نرسید.

غریب پور تصریح کرد: ما در اکتشافات، به دنبال ظرفیت های جدید بوکسیت در داخل و البته در استان خراسان شمالی هستیم.

رییس ایمیدرو گفت: در طرح جامع آلومینیوم، ظرفیت تولید، ۱.۵ میلیون تن هدفگذاری شده است که این میزان امسال به ۸۷۰ هزار تن می رسد.

وی درباره الحاق فولاد اسفراین به فولاد مبارکه اصفهان نیز گفت: اخیرا مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه از مجتمع اسفراین بازدید داشت، با وجود اینکه واگذاری شرکت ها از طریق شرکت خصوصی سازی است، اما این ظرفیت وجود دارد که فولاد اسفراین به فولاد اصفهان بپیوندد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس ایمیدرو گفت: فولاد مبارکه، ۹ میلیون تن از فولاد کشور را تولید می کند.