افزایش نرخ دلار در صرافی های بانکی

سه شنبه 6 آبان 1399 ساعت 21:39:56
نرخ ارز بازار دلار و یورو

هر دلار در صرافی‌های بانکی روز سه شنبه(ششم آبان ماه) ۲۸ هزار و ۴۳۰ تومان معامله شد که افزایش ۴۵۰ تومانی را نسبت به روز معاملاتی گذشته نشان می‌دهد.

به گزارش سامانه مجامع آنلاین کشور، ساعت ۱۴ و ۲۵ دقیقه امروز (سه شنبه)، صرافی‌های بانکی هر دلار را ۲۸ هزار و  ۴۳۰ تومان فروختند، این در حالی است که نرخ خرید دلار در این صرافی‌ها ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام شده است.

قیمت فروش یورو نیز در صرافی‌های بانکی۳۳ هزار و ۶۰۰ تومان و نرخ خرید آن ۳۲ هزار و ۷۰۰ تومان درج شد.

همچنین در سامانه سنا در روز کاری گذشته (۵ آبان) هر یورو با قیمت میانگین ۳۲ هزار و ۹۷۲ تومان به فروش رسید و هر دلار نیز با قیمت میانگین ۲۷ هزار و ۷۰۵ تومان به فروش رفت.

در سامانه نیما نیز طی روز کاری گذشته، حواله یورو با میانگین قیمت ۳۱ هزار و ۹۹۳تومان به فروش رسید و حواله دلار نیز قیمت میانگین ۲۶ هزار و ۷۳۸ تومان را ثبت کرد.

البته نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می کند.

در هفته‌های اخیر با تشدید نوسانات ارزی، بانک مرکزی تصمیم جدی برای مدیریت عرضه و تقاضا اتخاذ کرد و قیمت ارز تا حدودی روند نزولی در پیش گرفت و برخی فعالان بازار ارز نیز این کاهش را به تزریق ارز توسط بانک‌ مرکزی به بازار متشکل مربوط دانستند و حتی از احتمال کاهش بیشتر قیمت ها در روزهای آینده خبر می دهند.

برخی علت ریزش دلار در روزهای اخیر را تزریق دلار به بازار توسط مردم اعلام کردند که با فروش ارزهای خود طرف عرضه را تقویت کرده‌اند اما به نظر می رسد که آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی ها در صرافی های مجاز نیز تا حدودی مقدمات کاهش نوسانات قیمتی را در بازار ارز فراهم کرد.