دفاتر پیشخوان حق دریافت اضافه کارمزد را از مشتریان بورسی ندارند

شنبه 30 فروردین 1399 ساعت 21:17:02
ASD

به گزارش روز (جمعه) پایگاه خبری بازار سرمایه ایران،  برخی دفاتر پیشخوان دولت که متصدی احراز هویت سجام و مراجعه دریافت کنندگان کد بورسی هستند در پی استقبال گسترده مردم از بازار سرمایه در روزهای اخیر، اقدام به دریافت مبالغی خارج از دستورالعمل اجرایی کرده‌اند که این موضوع با واکنش صریح و قاطع مسوولان بازار سرمایه مواجه شد.

حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در خصوص این تخلف گفت: بنابر اطلاعات رسیده، برخی دفاتر پیشخوان دولت، هنگام ثبت نام حضوری مشتریان دریافت کد بورسی و احراز هویت برای سامانه سجام، در تخلفی آشکار اقدام به دریافت مبالغی تا چند برابر میزان تعیین شده کرده‌اند.

وی افزود: هزینه ثبت نام آنلاین و الکترونیکی در سامانه سجام ۱۰ هزار تومان است که از طریق درگاه پرداخت سامانه قابل واریز می شود و دفاتر پیشخوان برای انجام خدمات احراز هویت مشتریان صرفاً مجاز به دریافت ۵ هزار توان برای شخص اصیل و ۱۰ هزار تومان برای نماینده قانونی هستند که به عنوان کارمزد دفاتر در نظر گرفته شده است.

این در حالی است که برخی از این دفاتر به بهانه فعالیت در زمان شیوع ویروس کرونا اقدام به درخواست مبالغی در حدود ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان کرده‌اند.

با دفاتر پیشخوان متخلف برخورد می‌شود

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با تاکید بر قطعیت برخورد با این دفاتر افزود: مشتریانی که با چنین مواردی در مراجعه به دفاتر پیشخوان روبرو شده اند می توانند مراتب این تخلف را به مرکز پاسخگویی کانون کشوری دفاتر پیشخوان به شماره ۰۲۱۶۱۹۱۲۲۲۲ و یا شماره ۱۹۵ سازمان تنظیم مقررات اطلاع دهند، همچنین شرکت سپرده‌گذاری آماده دریافت گزارش مربوط به این تخلفات از طریق نشانی ایمیل sejam@csdiran.com  است.

فهیمی تصریح کرد: چنانچه دفاتر پیشخوان دولت برای ارائه خدمات ثبت نام سجام و احراز هویت در مجموع بیش از مبلغ ۱۵ هزار تومان دریافت کرده باشند و این مساله محرز شود، ضمن اجبار در استرداد مبلغ اضافی، امکان ادامه فعالیت در این زمینه را از دست خواهند داد و در صورت عدم جلب رضایت متقاضیان، دفاتر خاطی مشمول جرایم مندرج در آیین نامه دفاتر خواهند شد.

وی یادآور شد: هیچ یک از دفاتر پیشخوان اجازه الزام مشتریان برای استفاده از کارگزاری خاص را ندارد و سرمایه‌گذاران بورسی در انتخاب شرکت کارگزاری خود مختار هستند.

وی به وجود لیست مراکز منتخب احراز هویت در سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه(سمات) اشاره کرد و گفت: مشتریان می‌توانند قبل از هر اقدامی از پیوند https://www.sejam.ir دفتر پیشخوان مورد تائید و منتخب نزدیک در شهر خود را پیدا و از افتادن در دام سودجویان جلوگیری کنند.