وزير اقتصاد: سهام دولت در بانك‌هاي ملت، تجارت و صادرات بزودي عرضه مي‌شود

چهارشنبه 16 مهر 1399 ساعت 13:35:04
بانك ملت صادرات ستاره خليج فارس

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر حمایت‌های بنیادی دولت از بازار سرمایه از ورود بنگاه‌های بزرگ مقیاس همچون ستاره خلیج فارس خبر داد و گفت: عرضه باقی‌مانده سهام دولت در بانک‌های ملت و تجارت و صادرات نیز در دست انجام است که در قالب دارا سوم عرضه مي‌شوند

به گزارش سامانه مجامع آنلاين كشور از ايرنا، «فرهاد دژپسند» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: حمایت دولت از بازار سرمایه، حمایت‌های بنیادی مانند مدرن‌سازی بازار و افزایش عمق آن است تا سهام‌دار در بازار سرمایه با گزینه‌های متعدد و متنوع مواجه باشد.

دژپسند افزود: یکی از اقدامات دولت، مورد توجه قرار دادن بازارگردانی توسط بنگاه‌ها است که تا پیش از اين مغفول مانده بود. براین اساس طی مصوبه شورای عالی بورس مقرر شد تا تمامی بنگاه‌ها، راسا امر بازارگردانی را انجام داده یا بازارگردان‌های حرفه‌ای در اختیار داشته باشند.

ريیس شورای عالی بورس، فروش اختیاری اوراق تبعی را از ديگر حمایت هاي دولت از بازار سرمایه عنوان كرد و افزود: فروش اختیاری اوراق تبعی که در حال حاضر توسط تعداد زیادی از شرکت‌ها با استقبال مواجه شده است،  این امکان را به سهامدار می‌دهد که بداند بنگاهی که سهامش را خریداری کرده است، تصمیم دارد سهام خود را ظرف مدت مشخصی از زمان پیش رو، با چه نرخی تنظیم کند.

وي به حمایت دولت از سهام خزانه اشاره كرد و گفت: البته این حمایت دو جنبه متفاوت دارد. در نگاه اول برای سهامداران حاشیه امن ایجاد می‌کند و در نگاه دوم باعث می‌شود مدیران بنگاه‌هایی که سهام‌داری می‌کنند، نسبت به سهام بنگاه‌های خود مسئولانه‌تر اقدام کنند.

دژپسند ترغیب و تامین بازار از طریق عرضه اولیه‌ها و سهام شناور را مصداق دیگری از حمایت‌های بنیادی دولت از بازار سرمایه دانست و افزود: بر این اساس دولت زمینه ورود بنگاه‌هایی که دارای شاخص‌های مناسب هستند، به بازار سرمایه را فراهم می‌آورد.

وي تصريح كرد: همانگونه که در حال حاضر بحث حضور بنگاه‌های بزرگ مقیاسی مانند ستاره خلیج فارس به بازار سهام مطرح است، همچنین عرضه باقی‌مانده سهام دولت در بانک‌های ملت و تجارت و صادرات نیز در دست انجام است که در قالب دارا سوم عرضه مي‌شوند

وی درباره پیش بینی آینده بازار سرمایه نیز تصریح کرد: در روزهای اخیر شاخص بازار مثبت است، اما می‌خواهم تاکید کنم که وضعیت بازار سرمایه را نباید فقط بر اساس شاخص سنجید. شاخص برآیند خیلی از موارد است، اما همه نکات بازار را نشان نمی‌دهد.

وزير اقتصاد بيان كرد: تحلیل‌گران مالی و بازار سرمایه ممکن است تحلیل کنند در دوره‌ای مشخص یک سهام را نداشته باشند و سهام دیگری را خریداری کنند. این تصمیمات ممکن است بر شاخص اثر منفی بگذارد، اما از سوی دیگر اینکه تحلیل‌گران همواره در حال آنالیز و انتخاب هستند، نشان‌دهنده حیات بازار سرمایه است.

دژپسند خاطرنشان کرد: خواهش من از افرادی که به بازار سرمایه ورود می کنند این است که عقل محاسبه‌گری‌ آنها همواره فعال باشد درباره خرید سهام، نگهداشتن یا فروش سهام به صورت مداوم محاسبات لازم را انجام دهند. جنس بازار سرمایه جنس عقلانیت، محاسبه‌گری و پویایی است.